LT15 u Zambiji se rabi za proizvodnju 30.000 košnica

Po Wood-Mizer, Europe

One LT15 Produces Timber for 50,000 Beehives in Zambia

 

Projekt “Bee Sweet Honey” kooperacijski poduhvat proizvodnja meda, pokrenut po filantropu i misionaru John Engels-u u Zambiji, poboljšava život za 6000 osoba, koje već sudjeluju.

John Enright je rođen kao metodistički misionar, proveo je cijeli svoj život u radu u Kongu I Zambiji – kao pastor, učitelj, pilot i pionir razvoja održivih ekonomskih razvojnih projekata.

Obitelj Enright bila je prisiljea pobječi iz Konga početkom rata 1998. Obnovili su svoju ministerij pokraj N’dole u Zambiji, gdje su vodili usmenu školu, dječju školu, pastorsku školu I sve to između raznih drugih programa.

 

 

John radi zajedno sa lokalnim stanovništvom da pokrene profitablno, obnovljivo, održivo poduzetništvo, a nije ovisan o svojim budučm pothvatima. Započevši sa inicijalnom idejom, John sa svojim kolegama razvija samostalno poslovne ideje, koje pretvara u solidne pothvate. Dosadašnji uspješni poduhvati su Tilapia ribnjačarstvo, uzgoj aloe vere, plantaže banana, stočne farme, kao i male radionice.

 

 

Iako je John doživio uspjeh u ovim ranijim poduhvatima, njegov poduhvat sa medom premašio je sva očekivanja rasta. Temeljeno na ideji kooperacija, proizvedeno je 150 tona meda u 2014 sa predviđanjima od 150 tona u 2015 – največim djelom za prodaju na strana tržišta.

Interesnatno, ideja proizvodnje meda proistekla je iz stolarije.


Borba protiv iskrčenja šuma sa boljim korištenjem

“Izgladnjela sela su daleko od široke svjetske debate o okolini.” podsjeća nas John. “Ona su prisiljena da nađu i uporabe sva moguća sredstva da prehrane svoje obitelji. U naporu da uvjerimo Zambijce da sačuvaju svoje šume i prirodne izvore, moramo im pokazati kako je to u njihovom najboljem interesu. na kratki koa i na dugi rok, da čuvaju svijet oko njih.”

 

 

Druga poteškoća leži u tome da završno obrađeno drvo za rad u građevinastvu ili stolarijama je tradicionalno proizvedeno u nekoliko velikih neefikasnih pilana sa zastarjalom opremom. Siromašna infrastruktura čini nabavu drveta skupom i teškom, kojim ionako nedostaje prihoda.

U ranim 1980 godinama, Wood Mizer-ov osnivač, Don Laskowski, poklonio je Johnovoj misiji pilanu. John je uspio osnovati malu stolarsku radionicu za poizvodnju piljenica, vrata i prozora za lokalno stanovništvo, jeftino i prihvatljivo za zajednicu. Pokazujući time da je drvo vrijedan izvor koji ljudi u Africi mogu upotrijebiti da značajno poboljšaju svoje živote, bez da se drvo izvozi ili pretvara u ugljen.

 

 

 

 

Johnova ideja proivodnje meda, rezultat je intenzivnog razmišljanja kako da se iskorisiti otpad iz drvne prerade. Opet, trađio je bolju i višu svrhu za podcijenjeni izvor – otpatci trupaca mogu se upotrijebiti za izgradnju košnica.


Razvoj proizvodnje meda

Projekt izgradnje košnica počeo je osam godine ranije. Naučilo se puno u tih osam godina, kao kako da se objese košnice na drvo, da se izbjegnu krađe, te kao se boriti protiv termita i mednih jazavaca. Puno se radilo na razvoju oblika same košnice, da se poveća njeno lako rukovanje pri sakupljaniu meda i čiščenju.

“Što mi pokušavamo da napravimo, jest košnica koja je Afrički-prijateljska” objašnjava John. “Ova je košnica potpuno drugačija od onih koje vidite u Americi ili Europi.”

Posepeno. razvili su model ko-operacije, da povećaju broj česnika koji bi imali korist od svog posla, ali da pritom osiguravaju kontrolu kvalite meda te isto da prošire distribuciju gotovog proizvoda.

“U početku činili smo puno pogrešaka” prisjeća se John. “Ali polako stigli smo do točke gdje sustav djeluje. Mi to zovemo mikro-franšiza. Seljani čine što oni mogu činiti, mi činimo što mi možemo činiti. drugi se bave prodajom i svi dobivaju.”

 

 

 

Učesnici u Bee Sweet Honey Company su seljani, kojima se daje set košnica, i njihova je osnovna odgovornost da paze, održavaju i čuvaju košnice od krađa. John navodi da je ponajbolji omjer od 25 košnica po jednoj osobi, dok poneki mogu održavati i čuvati I 40 košnica.

Johnov a ekipa posjećuje sela koja učestvuju u programu dva puta godišnje-u proljeće i jesen, da preuzme žetvu meda te isplati učesnike na temelju kvalitete isporučenog meda. U 2014 više od 65000 funti je isplaćeno kooperantima. Više će plaćano u budućnosti, uključivanjem novih vlasnika košnica koje će donijet svoju prvu žetvu te drugima koji povećavaju broj svojih košnica.

 

 

 

“Mi ne nadgledamo pčele I proizvodnju, mi samo sakupljamo med” navodi John. “Sve dok pčele na terenu izlaze i ulaze u košnice, možete imat dvije berbe meda godišnje. To je jednostavan sustav, ali im ipak omogućuje da šalju svoju djecu u škole, da stave limeni krov na kuću i imaju prostojniji život.“


Afrička prijateljska proizvodnja košnica

John zapošljava 15 radnik u punom radnom odnosu za radioniču proizvodnju košnica. Drvo koje se rabi u proizvodnji dolazi iz stolarije drveta kao i iz jeftinog otpada lokalnog porijekla. Trupci se pila na pola a Wood Mizer LT15 pilani, raaspiljuju na raspiljivačicama u piljenice ujednačene debljine.

 

 

 

John insitira na važnosti male pilane i ne može je nahvaliti. “Sve ove piljenice su posljedica Wood Mizer pilane koja daje kvalitetnu građu, ispiljenu na posebne mjere, koje iskoristivo daju najbolje košnice. Ništa od ovog nebi bilo moguće bez te pilane, ona je ključna karika u lancu koji je sad postao stalni značajni prihod tisućama ljudi.

Tijekom sušnog razdoblja, piljenice se izlažu suncu na sušenjeza na dva dana I tada se stavljaju u okomiti kalup te se ljepe po rubovima, formirajući boćne stranice košnica.

 

 

 

 

 

Rast i budućnost

Iako “Bee Sweet” proizvodi med za svoje lokalno Zmbijsko tržište več nekoliko godina, pravi je rast počeo kada su bili u mogućnosti da dobiju Certifikat organskog porijekla za njihov med od Europske Unije, te time sebi otvorili vrata internacinalnom tržištu.

Više od 6000 osoba u cijeloj sjevernoj Zambiji učestvuje u projektu, a više od 30000 košnica je sada u pogonu. Proisteklo je da svaka košnica u prosjeku daje 15 kg meda, pa i više do kraja godine. 50 tona je ubrano u proljeće 2014 a 90% je prodano internacionalno do je ostatak prodan lokalno po nižim cjenama.

“Projekt pčelinjeg meda je jedinstven” navodi John. “Omogučuje jednostavnoj osobi da proizvede certificirani organski med, koji se može prodati po cijelom svijetu. Svi oni sada proizvode za taj organički med, organićki vosak, i plaćeni su u skladu sa time. A ne preko milosrđa. Vrlo uzbudljivo!

 

 

 

 

Trenutno, Johnova radionica proizvodi dijelove za više od 200 košnica svakog dana. Oni žele da mogu proizvoditi 500 košnica dnevno, te su nabavili Wood Mizer dvostruku okomitu pilu, koja će im udvostrućiti kapcitet.

“Mi želimo da vidimo druge udruge prihvate ovu tehnologiju” Izjavljuje John. “Ja mogu vidjet da ovaj projekt košnica postaje ogroman stvaralac zdravlja, osnaživanja i ogroman blagoslov diljem Afrike,” Joh navodi da je isti ovaj projekt već započet u Hondurasu, Ethiopiji Kongu I Malawiju.

www.beesweetltd.com 

 

 

 

Predbilježi se na vijesti
Dobivajte ažuriranja e-poštom o ekskluzivnim specijalnim ponudama, novim proizvodima i pozivnicama na posebne događaje!